چرا به پرستار یا مراقب نیازمندید؟

هشت دلیل که نشان می دهد برای کمک به سالمندتان به پرستار، مراقب و یا پزشک نیازمندید.

 

1.    مشکلات جسمی حرکتی

آیا پدر یا مادر شما برای بلند شدن از روی صندلی و یا راه رفتن مشکل دارند؟ محل زندگی پدر و مادرتان را بررسی کنید در صورتی که برای رسیدن به سرویس دستشویی و یا حمام احتمال لیز خوردن و یا آسیب دیدن برای ایشان وجود دارد و یا برای دوش گرفتن با مشکل مواجه هستند و حمام دارای کاشی و سرامیک و سنگ های لیز می باشد اطمینان داشته باشید به پرستاری برای مراقبت از سالمند نیازمندید. آیا پدر و مادر شما از درد عضلات و یا مفصل رنج می برند؟ در این صورت نیز بی شک به شخصی برای مراقبت از سالمندتان نیازمندید.
توجه داشته باشید که در این زمان ممکن است نیاز به تغییر دکوراسیون منزل سالمندتان داشته باشید. همچنین بهتر است برای درد مفاصل و عضلات سالمندتان به پزشک مراجعه نمایید.

مشکل در راه رفتن سالمندان

پرستار سالمند


2.    افزایش فراموشی

آیا پدر و مادر شما قرارها و یا پرداخت های قبوض و اقساط خورا فراموش می کنند؟ آیا بیش از پیش در خیابان گم می شوند؟ ممکن است شروع به تکرار چیزی بکنند و یا چیزهایی را در جاهای بی ارتباط و غیرمنطقی قرار دهند. ممکن است که داروهای خود را فراموش کنند و یا به اشتباه دو یا چند بار مصرف کنند.
در این شرایط یک نفر برای پرستاری از سالمند شما و برای مراقبت از سالمند شما مورد نیاز می باشد تا دلایل و منشا چنین مشکلاتی روشن شود. با مراقبت شبانه روزی از سالمندتان بهتر می توانید مشخص نمایید که دلیل چنین مشکلاتی داروهای ناکارآمد برای سالمند شما است و یا مصرف نکردن یا زیادی مصرف کردن چنین داروهایی.

فراموشی در سالمندان

پرستار سالمند

 

3.    رعایت نکردن بهداشت توسط سالمندان

دندان های مسواک نزده و موهای شانه نشده و آرایشگاه نرفتن طولانی مدت و یا پوشیدن لباس های ژولیده و کثیف، آیا اینها مواردی است که از سالمندتان مشاهده می نمایید؟ بی توجهی به پوشش و ظاهر می تواند دلیلی بر وجود مشکل جسمی، روحی و افسردگی و یا آلزایمر در سالمندتان باشد. در این شرایط توصیه می شود در ابتدا با ایشان در باره این موارد صحبت شود و با دکتر برای مطرح کردن موارد فوق ملاقات شود و باز هم در صورتی که فرزندان فرصت کافی برای رسیدگی به این موارد را ندارند برای پرستاری و مراقبت از سالمند و توجه به موارد یاد شده از کسی کمک گرفته شود.

بهداشت در سالمندان

پرستار سالمند

 

4.    از دست دادن اشتها

آیا سالمندتان دچار مشکل کاهش وزن شده است، یا با مشکل از دست دادن آب بدن مواجه گشته، غذا نمی خورد و یا غذای ناسالم میل می کند؟ ممکن است سالمندتان مشکلاتی داشته باشند مثل ناتوانی برای آشپزی کردن، ناتوانی در نگهداشتن ظروف در دست و ناتوانی در نحوه کار با آنها و یا حتی مشکلات چشایی. هر از گاهی به یخچال پدر و مادرتان سر بزنید تا اگر غذای منقضی شده ای در یخچال هست آن را دور بریزید. حتما به مسئله ی دیهایدریشن (از دست رفتن آب بدن) سالمندان در تابستان و فصول گرم اهمیت ویژه ای دهید. در این حالت نیز به یک پرستار و خانه دار برای سالمندتان که به تغذیه آنها اهمیت دهد و کمک حالی برای آنها و آشپزی آنها باشد نیازمند هستید.

بی اشتهایی در سالمندان

پرستار سالمند

 

5.    تغییر رفتار و شخصیت

آیا متوجه تغییر رفتار و شخصیت پدر و مادرتان به ویژه در بعد از ظهرها شده اید؟ آیا سالمندتان پرخاشگر و یا بسیار سربه زیر شده اند؟ آیا در مقابل هر کس که بر ضد ایشان حرفی بزند عکس العمل های تهاجمی نشان می دهند؟ آیا خیلی به رفتار کودکان حساسیت نشان می دهند و یا رفتار های غیرعادی از خود نشان می دهند. اینها به اصطلاح sun-downing یا سندرم غروب زدگی و یا آشفتگی بعد از ظهرها می باشد.
آیا پدر و یا مادر شما اجتماعی و فعال هستند، به دیدن دوستان می روند و یا در فعالیت های مدنی و اجتماعی شرکت می کنند؟ و یا بسیار کم انرژی هستند و دل و دماغ کاری را ندارند؟ سعی کنید دلیل کم شدن فعالیت های اجتماعی و مدنی آنها را جویا شوید و اینکه چرا دیگر در این برنامه ها شرکت نمی نمایند؟ خیلی راحت می توانید از آنها سوال کنید!
تغییر رفتار و اخلاق آنها می تواند در نتیجه ی چیزی به جزآلزایمر و یا زوال عقل باشد، که برای افراد مختلف متفاوت می باشد. شما باید برای پیدا کردن دلیلی برای این تغییر رفتار در سالمند خود و همچنین برگرداندن آنها به فعالیت های اجتماعی کمی خلاقیت داشته باشید.
پزشک می تواند برای درمان دارویی این مشکل کمک کند، اما برای بازگرداندن سالمندتان به فعالیت های اجتماعی شاید یک پرستار نیمه وقت و کمک یار بتواند وی را به فعالیت های اجتماعی بازگرداند.

تغییر رفتار در سالمندان

پرستار سالمند

 

6.    بی نظمی در منزل سالمندتان

لباسهای بی نظم و شسته نشده، خانه کثیف و نامرتب به ویژه در آشپزخانه و حمام دستشویی، خاک روی وسایل، آیا اینها مواردی است که در خانه پدر و مادرتان مشاهده می نمایید؟ احتمالا برای سالمندتان بسیار سخت شده است تا خودشان این کارها را انجام بدهند. یک خانه دار و مراقب سالمند نیمه وقت هم می تواند این کارها را به راحتی انجام دهد.

خانه و آشپزخانه سالمند نامنظم

 

7.    خارش های پوستی، کبودی و سوختگی

آیا سالمندتان دارای کبودی و زخم هست و یا در پوست خود احساس خارش می کند؟ اینها مواردی هستند که نشان می دهد سالمند شما نیاز به مراقبت دارند و خودشان از پس مراقب خود بر نمی آیند.
باز هم وجود یک خانه دار و کمک حال و همدم برای سالمندتان می تواند مفید حال واقع شود و به ایشان یاری رساند تا وجود این مشکلات کاهش پیدا کند.

خارش پوست سالمند

 

8.    بیماری و ناتوانی های جسمی

اگر سالمندتان از دیابت پیشرفته رنج می برد و یا مشکلات نظیر پارکینسون، لرزش اعضای بدن و مشکلاتی در بینایی دارند باید همواره ایشان را تحت نظر داشته باشید تا علیرغم این مشکلات بتوانند کارهای خود را انجام دهند و در فعالیت روزانه و اجتماعی شان نیز شرکت نمایند.
باز هم وجود یک پرستار سالمند برای مراقبت و نگهداری از سالمندتان می تواند کمک زیادی به فائق آمدن بر این مشکلات کند. بعد از مدت های زیادی زندگی مستقل و بدون مشکل، اکنون پذیرفتن اینکه آنها به کمک نیاز دارند تا کارهای روزمره خود را بتوانند انجام دهند کمی برایشان مشکل است. ولی باید با صحبت کردن و بیان اینکه شما نگران ایشان هستید می خواهید به ایشان کمک کنید، با هم دیگر به نتیجه ای مطلوب برای زندگی راحتتر برسید.

ناتوانی در سالمند